setritesnami.sk

Edit Content
GAP

GAP poistenie finančnej straty pre majiteľa nového motorového vozidla.

Skratka GAP predstavuje poistenie finančnej straty, čo znamená, že v prípade totálnej škody na vozidle alebo krádeže dostanete nie zostatkovú či trhovú cenu vozidla, ale sumu, ktorú ste za automobil zaplatili u predajcu. V praxi to znamená, že ak automobil roztrieskate na totálku, tak za poistku si budete môcť kúpiť úplne nové vozidlo.

 

Rozdiel medzi havarijným poistením a GAP

Pred tým, ako sa rozhodnete pre pripoistenie GAP je dobré vedieť, aký je rozdiel medzi ním a klasickým havarijným poistením. V prvom rade havarijné poistenie kryje riziko iba do trhovej ceny auta. Takže už po opustení predajne má váš automobil omnoho nižšiu cenu, ako nový a každým mesiacom stráca na hodnote. Po troch rokoch je tak trhová auta vozidla približne tretinová a teda na takú sumu vás kryje aj havarijná poistka. Plus je potrebné si odpočítať spoluúčasť. To znamená, že ak vám ukradnú auto po troch rokoch, dostanete tak málo peňazí, že nové si rozhodne nekúpite. A práve tu je priestor pre GAP. Nerieši spoluúčasť, ani vek vozidla. Vždy  pri totálnej škode, alebo krádeži dostávate vyplatenú obstarávaciu cenu vozidla.

Väčšina poisťovní poskytuje poistenie GAP do veku 3 – 5 rokov vozidla. A tak isto je obmedzená aj cena vozidla. Niekedy to je 40-tisíc, inde až 100-tisíc eur. Čo bez problémov poskytne ochranu väčšine automobilov na slovenských cestách.

 

Výluky z poistenia

Z krytia sú automaticky vylúčené vozidlá taxislužieb, požičovne automobilov, autoškoly a pretekárske vozidlá. Na hrane sa pohybujú aj automobily používajúce aplikácie zdieľanej ekonomiky, ako napríklad UBER. Aj tu môže poisťovňa už na klienta pozerať rizikovo a poistné plnenie zamietnuť. Samozrejme problémom bude ako vždy napríklad závažné porušenie podmienok pravidiel cestnej premávky požitím alkoholu. Vtedy nemôže vodiť čakať poistné plnenie z klasického havarijného poistenie ani GAP.

 

GAP a leasing

Treba povedať, že GAP nie je najlacnejším pripoistením, ale kryje skutočne hodnotu. Pritom nezáleží, či s autom jazdíte rok, alebo dva, stále vám poisťovňa pokryje plnú náhradu škody. Aj to je dôvod, pre ktorý majú lízingové spoločnosti vo svojich podmienkach povinnosť, aby klient toto poistenie uzatvoril. Je to z jednoduchého dôvodu. Ak by skončilo auto v totálnej škode a klient by odmietol splácať, tak spoločnosť vy sa len veľmi ťažko dostala k zabaveniu auta, respektíve to by bolo zničené a bez hodnoty. Na tento výdavok je určite potrebné pamätať pri obstarávaní lízingu. Netreba sa však báť horibilnej sumy, vo všeobecnosti možno povedať, že ročná ochrana GAP stojí približne 1 % ceny auta, klasické kasko 2 %.

 

Čo všetko kryje GAP?

Poistenie finančnej straty kryje viacero oblastí. Zvyčajne ide o:

  • odcudzenie vozidla
  • živelné udalosti
  • havária

Inak povedané, všetko, pri čom sa stane na vozidle totálna škoda.

 

Výhody GAP poistenia

GAP poistenie má množstvo výhod. K najväčším patria:

  • možnosť až 100 % návratu investície,
  • výška poistnej sumy GAP sa môže vyšplhať až na 120-tisic eur,
  • poistenie sa dá dojednať až do veku 5 rokov,
  • GAP sa dá uzatvoriť na nové aj staršie vozidlá,
  • väčšia istota pri jazdení,
  • minimálne výluky pre bežných šoférov, ktorí chcú vozidlo používať na súkromné účely,
  • s GAP máte istotu návratu 100 % investície, nie len určitej časti, ako pri havarijnom poistení.

Takisto je dobré vedieť, že väčšina ponúk GAP je súčasťou havarijného poistenia. V praxi to znamená, že na to, aby ste uzatvorili GAP, musíte mať aj kasko. Nejde však o žiadnu nevýhodu. Kasko vás kryje v prípade, že sa na vozidle stane škoda, ktorú je možné opraviť a auto sa dá naďalej používať.

Kontakt

Zavolajte nám

‭+421 904 573 996‬

Otváracie hodiny

Pondelok – Piatok
8:00 – 17:00 

Napíšte nám

info@setritesnami.sk

Zanechajte nám správu

Máte otázku alebo potrebujete poradiť v konkrétnej oblasti? Vyplňte náš kontaktný formulár, zadajte oblasť záujmu a my sa vám ozveme.